
Een werkgever kan de verhoogde vrije ruimte in 2023 gebruiken om het rentevoordeel dat een werknemer geniet bij een renteloze lening onbelast te laten. Dit geldt ook voor een (gedeeltelijke) kwijtschelding van de lening. Dit is bevestigd bij de behandeling van het Belastingplan 2023.
Tijdelijke verruiming vrije ruimte 2023
De vrije ruimte van de werkkostenregeling (WKR) wordt specifiek voor het jaar 2023 extra verhoogd.
- Tot en met € 400.000 loonsom: 3% (in 2022 was dit 1,7%).
- Boven € 400.000 loonsom: 1,18% (dit percentage blijft ongewijzigd).
Renteloze lening en de WKR
Normaal gesproken wordt het rentevoordeel dat een werknemer heeft (omdat hij geen of weinig rente betaalt aan de werkgever) gezien als loon. Ditzelfde geldt voor het kwijtschelden van een schuld.
De werkgever kan er echter voor kiezen om dit voordeel aan te wijzen als eindheffingsloon. Hierdoor komt het ten laste van de vrije ruimte en blijft het voor de werknemer onbelast.
- Toepassing: Dit mag ook als de lening al vóór 2023 is aangegaan.
- Moment van genieten: Het rentevoordeel of de kwijtschelding is loon op het moment dat de werknemer het voordeel geniet. Bij kwijtschelding is dat het moment waarop duidelijk is dat het bedrag niet meer terugbetaald hoeft te worden.
Administratieve voorwaarden
Hoewel u de vrije ruimte mag gebruiken, blijven de normale regels voor loonheffingen gelden:
- Aanwijzen: U moet de keuze om het als eindheffingsloon aan te wijzen vastleggen.
- Administratie: U moet de leningsovereenkomst schriftelijk vastleggen in de loonadministratie.
