Toetsenbord, pen en telefoon op een bureau, symbool voor boekhouding en administratief werk

Een BV met een agrarische onderneming (paardenfokkerij) stelt een veulen en een scooter ter beschikking aan de zus van de directeur-grootaandeelhouder (DGA). Bij een boekenonderzoek stelt de Belastingdienst vast dat hier geen zakelijke reden voor is. De fiscus merkt dit aan als een verkapte winstuitdeling aan de DGA.

Standpunt Belastingdienst

De Belastingdienst stelt dat de BV betalingen heeft verricht en zaken heeft verstrekt aan familieleden waar geen zakelijke tegenprestatie tegenover stond.

  • Constructie: Omdat de zus wordt bevoordeeld, is de DGA als aandeelhouder in privé bevoordeeld. De DGA laat het voordeel immers toekomen aan zijn zus.
  • Bewustheid: Zowel de BV als de DGA moeten zich bewust zijn geweest van deze bevoordeling.

Verweer: Loon in natura of zakelijk gebruik?

Het geschil bij de rechter spitst zich toe op de scooter en het veulen (en de verkoopopbrengst daarvan). De DGA voerde twee argumenten aan ter verdediging:

  1. Veulen: Het beschikbaar stellen van het veulen zou loon in natura zijn voor de zus. Dit impliceert dat zij in dienstbetrekking was bij de BV.
  2. Scooter: De scooter zou zakelijk gebruikt zijn, omdat deze in de financiële administratie van de BV is opgenomen.

Oordeel rechter: Onvoldoende bewijs

De rechter gaat niet mee in de argumenten van de DGA en verklaart de correcties van de Belastingdienst gegrond.

  • Geen dienstbetrekking: De stelling dat de zus in loondienst was, is op geen enkele manier onderbouwd. Omdat zij niet rechtstreeks betrokken is bij de BV en er geen bewijs is van een tegenprestatie, is de stelling ‘loon in natura’ niet aannemelijk.
  • Boekhouding is geen bewijs: Dat de scooter in de boeken staat, bewijst nog niet dat deze zakelijk wordt gebruikt. De DGA kon geen rittenregistratie of ander bewijs van feitelijk zakelijk gebruik overleggen.

Conclusie: Verkapte winstuitdeling

De rechter acht het aannemelijk dat de DGA wist dat zijn zus werd bevoordeeld. Omdat de DGA ook bestuurder is, wordt deze wetenschap aan de BV toegerekend. Hiermee is voldaan aan de eisen voor een verkapte winstuitdeling. De waarde van het veulen en de scooter wordt bij de DGA belast als inkomen uit aanmerkelijk belang (Box 2).

Enthousiast geworden, maak kennis met 4-Vision