Een ingenieur met een vast dienstverband treedt na een detacheringsperiode in dienst als Teamleider. Na klachten van collega’s over zijn functioneren in deze rol, besluit de werkgever hem na enkele maanden eenzijdig terug te plaatsen in zijn oude functie van Lead Engineer. De ingenieur spant een kort geding aan om zijn functie als Teamleider op te eisen.
Was er sprake van een nieuwe leidinggevende functie?
De werkgever stelde dat de functie feitelijk nooit was gewijzigd en dat hij nog steeds Lead Engineer was. De rechter wees dit verweer af:
- Schriftelijke overeenkomst: In de arbeidsovereenkomst stond expliciet de functiebenaming ‘Teamleider’.
- Feitelijke werkzaamheden: De klachten van collega’s over zijn leidinggevende rol bewezen juist dat hij deze functie ook daadwerkelijk uitoefende.
- Conclusie: De tijdelijke taken waren omgezet in blijvende taken.
Mocht de werkgever de functie eenzijdig wijzigen?
Een werkgever mag een functie alleen eenzijdig wijzigen als er sprake is van een eenzijdig wijzigingsbeding in het contract én een zwaarwichtig belang. De rechter oordeelde hierover:
- De stelling van de werkgever was tegenstrijdig: eerst beweren dat er niets gewijzigd was, om vervolgens te zeggen dat hij de wijziging eenzijdig mocht doorvoeren.
- Een zwaarwichtig belang voor de wijziging was niet aannemelijk gemaakt. De lat hiervoor ligt in het arbeidsrecht erg hoog.
Oordeel rechter: Herstel met beperking
De kantonrechter gaf de ingenieur gelijk, maar met een belangrijke kanttekening. Omdat de collega’s duidelijk hadden aangegeven niet prettig samen te werken met de ingenieur in zijn rol als Teamleider, kan onbeperkt herstel tot uitvoeringsproblemen leiden.
De uitspraak:
- De ingenieur moet worden hersteld in de functie van Teamleider.
- Maar: Dit herstel is niet onvoorwaardelijk. De werkgever, de ingenieur en de collega’s moeten eerst met elkaar in gesprek om de werkbaarheid te herstellen.
Let op: Als werkgever kunt u niet zomaar een functiewijziging terugdraaien als de werknemer niet goed functioneert. U moet hiervoor een verbetertraject doorlopen of aantonen dat de belangen van de organisatie zwaarder wegen dan die van de werknemer.
